מטב השירות לאומנה

מטב השירות לאומנה הינה עמותה המעניקה שירותי ליווי יעוץ ותמיכה, למאות משפחות אומנה באזור הצפון, שבחרו להתנדב ולפתוח את ליבם ואת ביתם לתינוקות, ילדים ונוער בסיכון. העמותה מתפרשת על מרחב מחוז צפון, מחדרה עד מטולה, ומעניקה הדרכה וליווי ביתי של עובדים סוציאליים המתמחים בתחום, למשפחות האומנה ולילדים.

כיום שוהים במטב השירות לאומנה כ- 850 ילדים בקרב 550 משפחות נפלאות ומיוחדות, וזוכים לבית חם, אוהב ובטוח.

הילדים המגיעים אלינו לאומנה נמצאים בטווח הגילאים שבין לידה ועד גיל 18. אלו תינוקות, פעוטות, ילדים ונוער שזקוקים לבית חם ולמסגרת משפחתית עוטפת. לכם יש הזדמנות להיות הכתובת המשפחתית שלהם לשנים הקרובות.

סידור האומנה מוגדר כסידור זמני לילדים שהוצאו ממשמורת הוריהם על ידי בית המשפט או בהסכמת הוריהם. ההוצאה מהבית מתרחשת או בעקבות משבר משפחתי, או בעקבות חוסר מסוגלות של ההורים לגדל את ילדיהם על רקע של הפרעות נפש/ פיגור/ שימוש בסמים וכד'.

מנסיוננו בשטח אנו רואים שלמשפחות אלו אין משפחה מורחבת שמסוגלת לקחת אחריות על המקרה ולסייע בטיפול בילדים, ולכן הפתרון שרשויות הרווחה מציעות הוא "משפחה מורחבת חלופית", למעשה, המשפחה האומנת משמשת כאן כ"משפחה מורחבת חלופית".

בזמן שהילד מטופל באומנה, הוריו, שומרים איתו על קשר על פי הסדרי ראיה שנקבעים מראש ומפוקחים. כמו כן בליווי העובדים הסוציאליים המטפלים בקהילה, ההורים מתפנים לטפל בבעיותיהם ולהשתקם ואז לקבל את ילדיהם חזרה כשהם מחוזקים ומסוגלים לדאוג לכל צרכיהם. תהליך זה יכול להמשך בין מספר חודשים לכמה שנים.

במידה וההורים לאורך שנים לא מסוגלים לקבל את ילדיהם חזרה, הילדים נשארים באומנה עד גיל 18. למרות שההורים אינם מסוגלים לגדל את ילדיהם בעצמם, נעשה מאמץ לשמר את הקשר בין הילד להוריו הביולוגיים.

לאומנה מופנים תינוקות וילדים בסיכון וכן ילדים בעלי נכות פיזית או פיגור מלידה ועד גיל 18. למשפחות האומנה יש את האפשרות לבחור במי הם מעוניינים לטפל.