מסגרת משפחתית

למה דווקא אומנה? מבין כל הסידורים החוץ ביתיים הרבים והמגוונים – פנימיות, משפחתונים, בתי ילד, אומנה וכו'. ברור הדבר שכל יציאה לסידור חוץ ביתי איננה מציאות מבורכת, אלא טרגדיה, משום שהמשמעות היא שהילד צריך להתנתק ממשפחתו הטבעית. אך אם הדבר הוא הכרחי כדי לשמור על שלומו הפיזי והנפשי של הפעוט, עדיף שההוצאה תהיה למסגרת משפחתית ולא מוסדית.

במשפחה, ילד קטן יכול לקבל סביבה תומכת ואוהבת, שרואה בו אחד ממנה, ולחוש שייך ואהוב.

במשפחה ילד רואה מודל להרבה דברים שבאופן אחר הוא לא היה חווה, לדוגמא: כיצד מתנהלת משפחה נורמטיבית, כיצד מתנהלת זוגיות תקינה, מהי מציאות שבה הורים מתפקדים ודואגים לילדיהם.

הזרעים האלה נטמנים, ואלו כלים שילד יכול לקחת איתו להמשך מסע החיים שלו. יום אחד, כשיגיע הרגע שלו לבנות משפחה, הוא ידע שאפשר גם אחרת.

המשפחות המופלאות שהוכרו כמשפחות אומנה מלוות על ידי העובדים הסוציאליים מרגע השמת הילד בביתם ועד סיום האומנה.

על מנת להיות משפחה אומנת, המשפחה עוברת תהליך מעמיק של הכרות עם עובד/ת סוציאלי ממטב – השירות לאומנה, בתהליך זה נבנה הפרופיל הייחודי של אותה משפחה, ובעקבות כך נערכת התאמה בין ילד מסוים ובין המשפחה המתאימה לו ביותר.

הקריטריונים הראשוניים להיות משפחה אומנת הם מצב בריאותי תקין, יציבות כלכלית (ללא קצבאות מביטוח לאומי), רישום פלילי נקי, וגיל ההורים עד גיל 55.

אם הנכם עונים לקריטריונים הראשוניים ומעוניינים להמשיך ולשמוע יותר לחצו כאן ליצירת קשר.

מטב השירות לאומנה מלווה גם משפחות קלט חירום בצפון:

משפחת קלט חירום הינה משפחת אומנה שהוכשרה במיוחד לקלוט ילדים במצבי חירום וסכנה לטווחי זמן של עד 3 חודשים. המשפחה יכולה לקלוט עד 5 תינוקות ופעוטות בגיל הרך, ואצלה יתבצעו הליכי ההשגחה, הטיפול המיידי והאבחונים הנדרשים לתכנית ההמשך הטיפולית עבור הילד.

המשפחה אמורה להיות ערוכה לקליטת הילדים בכל שעות היממה. הילדים אמורים לעבור הליך אבחון פיזי, רגשי והתפתחותי מקיף, לכן על המשפחה להיות בעלת יכולת לשתף פעולה עם גורמים מקצועיים רבים בתווך זמן קצר.

התנאים הנדרשים כדי להיות משפחת קלט חירום, אחד מבני הזוג אינו עובד ונמצא בבית, רישיון נהיגה, הילדים במשפחה מעל גיל 16, עדיפות לבעלי ניסיון קודם בליווי או גידול ילדים בסיכון (דרך משפחתון, פנימייה, אומנה וכו').